Genel BilgilerTarihçe

2006 yılında Prof. Nazan Erkmen tarafından kuruluş çalışmaları başlatılan, Yrd.Doç. Gülçin Balta Tezcan ve Yrd.Doç. Birnur Karatimur Çutsay tarafından program çalışmaları gerçekleştirilen, Canlandırma Film Bölümü’nün açılması, YÖK tarafından 26 Kasım 2007 tarihinde onaylanmıştır. Canlandırma Film Bölümü’nün 2013-2014 yılında eğitim-öğretime başlayabilmesi için gerekli olan çalışmalar devam etmektedir.

 

Bölümün Amacı

Yeni açılan bir bölüm olan Canlandırma Film Bölümü 4 yıllık lisans eğitimi süresinde canlandırma tekniklerini bilen, bu teknikleri gerçekleştirebilmek için gereken teknolojiyi kullanan, güzel sanatların tüm dallarından esinlenen ve öğrendiği bilgileri bu sanatlarla bağdaştırabilen, bilgili yaratıcı, estetik düşünen çağdaş bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür.

 

Eğitim

Canlandırma Film Bölümü programında, canlandırma filmin tarihsel gelişimi, klasik canlandırma tekniklerinin açıklanması, örneklerle bu tekniklerin pekiştirilmesi ve analizi konularında bilgilendirme ve ardından öğrencilerin yapacağı uygulamalarla canlandırmanın temel prensipleri konusunda deneyim kazanmaları hedeflenmiştir. 4 yıllık eğitim süresince öğrencilerin çizgi film, cut-out, stop motion, kolaj, çamur, pixilation, gölge, obje, bilgisayar canlandırma gibi teknik alanlarda canlandırma filmin temellerini kavramaları amaçlanır. Ayrıca sinema dili, temel sanat eğitimi, iletişim yöntemleri, sanat tarihi, fotoğraf, desen, film müziği, ses, efekt, kurgu… vb konularında derslerle de bireysel sanat eğitimlerinin geliştirilmesi sağlanır. Klasik canlandırmanın yanı sıra bilgisayar ortamında 2D ve 3D canlandırma film yapımı eğitimi verilir. Öğrenciler, eğitimleri süresince atölye çalışmalarıyla deneyim kazanacak ve 4 kısa filmin yanında bir de mezuniyet projesi olarak kendi seçecekleri teknikte bir film gerçekleştirerek mezun olacaklardır. Mezun öğrenciler canlandırma stüdyolarında, reklam ajanslarında, TV stüdyolarında, film sektöründe canlandırma sanatçısı, karakter tasarımcı ve storyboard sanatçısı olarak çalışma imkanı bulurlar.

 

 

 


Bu sayfa Canlandırma Film tarafından en son 10.02.2013 22:51:02 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM